بیان تفاوت ورق لاستیکی آجدار و sbr

بررسی ورقهای لاستیکی sbr

ورق لاستیکی sbr یا ورق مصنوعی که نام دیگر آن لاستیک بوتادین استایرن می باشد، به صرفه ترین و ارزان قیمت ترین لاستیک مصنوعی است. از این لاستیک بعضی مواقع به جای لاستیک طبیعی استفاده می شود. ورقهای لاستیکی sbr از استایرن و بوتادین ساخته شده اند. استایرن و بوتادین هر دو در جهت، بالا بردن مقاومت در مقابل سایش و همچنین ماندگاری ورق به کار گرفته می شوند. ورق لاستیکی sbr از پر استفاده ترین ورقهای لاستیکی است. از این ورق در ساخت تقریباً نصف لاستیک خودروها استفاده می شود. قیمت پایین این نوع ورق لاستیکی باعث شده است، که در تولید اکثر محصولات پلاستیکی از آن استفاده شود. مقدار استایرن موجود در ورقهای لاستیکی SBR ، در میزان سختی آن به صورت مستقیم تاثیر گذار است. ویژگی های این لاستیک مصنوعی بسیار مشابه با لاستیک طبیعی است. ناگفته نماند که مقاومت لاستیک مصنوعی بیشتر از طبیعی است و ساییدگی کمتری برای آنها ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید: ورق لاستیکی
 
برای درک تفاوت ورق لاستیکی آجدار و sbr باید خصوصیات هر کدام از آنها را به صورت جداگانه، مورد تحقیق قرار داد. در این مقاله اطلاعاتی در مورد خصوصیات ورقهای لاستیکی آجدار و SBR آمده است. همچنین تفاوت ورق لاستیکی آجدار و sbr را نیز بیان کرده است. ورق لاستیکی sbr حالت کشسانی و ارتجاعی بسیار بالایی دارد و به خاطر این خصوصیات، کاربرد بالایی هم در صنایع مختلف خواهد داشت. این ورقها در مقابل ترک خوردن و حرارت بالا از مقاومت بالایی برخوردار هستند. این لاستیک به نسبت ورقهای طبیعی قابلیت چسبندگی بیشتری داشته ، همچنین از آن به همین خاطر در ساخت واشر های لاستیکی استفاده می کنند. ورق لاستیکیsbr کاربردهای زیادی در صنایع دارند که بعضی از آنها در پایین ذکر شده اند.
 


ورق لاستیکی sbr

کاربردهای ورق لاستیکی sbr

  •  استفاده از ورق لاستیکیsbr در لاستیک خودروهای سنگین مثل کامیون و اتوبوس.
  •  استفاده در ساخت اکثر تایر ها مثل: تایر هواپیما.
  •  ساخت روکش سیم ها و همچنین ساخت کابل های برق.
  •  به کار گیری در ساخت شیلنگ صنعتی.
  •  استفاده در نوار نقاله.
  •  بکارگیری در آب بندی و همچنین انجام درزگیری.
     
ورق لاستیکی sbr پایداری بالایی دارد و در مواردی به کار می رود، که دنبال موادی منعطف با خاصیت های مکانیکی بالا می باشند. این نوع ورق لاستیکی در مقابل مواد شیمیایی رقیق، پیری، فرسودگی و ضربه هم مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. از ورق لاستیکی sbr در ساخت روغن ها، گریس و اسید ها استفاده نمی شود.
 
 

ورق لاستیکی آجدار

ورق لاستیکی آجدار

ورق لاستیکی آجدار، نوعی ورق لاستیکی است که زائده هایی روی سطح خود دارد. در واقع این مدل ورق دارای سطحی صاف و صیقلی نمی باشد. این ورق ها به صورت های یک رو و دو رو آجدار ساخته می شوند. از این ورقها به عنوان عایق صدا و سرما و گرما، ضد لغزش، ضربه و لرزه گیر مورد استفاده قرار می گیرند. آج های این نوع ورق لاستیکی می توانند به شکل دایره، مربعی، لوزی و یا شیاری باشند. آج های این ورق ها ایجاد اصطکاک می کنند. این ورقها هم به شکل طبیعی و هم در شکل ورق لاستیکی sbr ( مصنوعی ) قابل تولید می باشند.
 
ورق لاستیکی آجدار با یکی از دو روش پرسی و کلدرینگ ساخته می شود. روش کلدرینگ که با استفاده از عبور دادن مواد خام از بین رول های چرخان دستگاه و تولید ورقهای لاستیکی آجدار انجام می شود، از به صرفه ترین و اقتصادی ترین روشهای تولید ورق های آجدار می باشد. روش پرسی هم از پرس کردن مواد خام، ورق های لاستیکی با ضخامتی حدود cm ۱۰ تولید می کند.
 

تفاوت ورق لاستیکی آجدار و sbr

بعد از بیان خصوصیات ورقهای لاستیکی آجدار و SBR ، حالا نوبت به بیان تفاوت ورق لاستیکی آجدار و sbr رسیده است که در ادامه بیان می شود. ورق لاستیکی sbr مصنوعی می باشد، اما ورق لاستیکی آجدار هم در شکل طبیعی قابل تولید می باشد، هم در شکل مصنوعی. استفاده از ورق لاستیکی مصنوعی یا SBR برای ساخت روغن ها و گریس و اکثر اسیدها توصیه نمی شود ولی ورقهای لاستیکی آجدار قابل استفاده در محصولات ذکر شده می باشند. ورق لاستیکی sbr سطحی صاف دارد، در صورتی که سطح ورقهای لاستیکی آجدار همانطور که از نامشان مشخص است آج دارد و صاف نیست. اصطکاک در ورق آجدار بیشتر می باشد به خاطر وجود سطح آجدار.  
قالب سازی و تولید کننده ی انواع قطعات لاستیکی : kar-andish.ir
بازدید: 132تاریخ انتشار : 1401/07/02